Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boby Farma Štěkot     Obrazek    

 

Základní informace o plemeni:
 
Český název:                  Pyrenejský ovčák s dlouhou srstí
Originální název:             Berger des Pyrénées á Poil long
Oficiální zkratka:             POD
Číslo standardu FCI:       141 / 27. 02. 1996 (Francie)
Skupina FCI:                   1 – Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
Sekce FCI:                       1 – Pastevečtí psi
 
Pyrenejský ovčák a jeho původ
Navazuje na prastaré ovčácké psy asijského původu, kteří se s kočovnými pastevci dostali až na Pyrenejský poloostrov. Formoval se v oblasti mezi Lurdami a Gavarnií, kde se prý na selských dvorech vyskytuje dodnes. Ostatně i čistokrevní pyrenejští ovčáci jsou typově značně nejednotným a jen velmi málo prošlechtěným plemenem. Původnější varietou je typ s dlouhou srstí v obličeji.
Charakteristika a povahové rysy psa
Standard požaduje, aby tento pes v sobě při minimální velikosti koncentroval maximum energie. Je velmi temperamentní, rychle vzrušivý, pohyblivý a obratný. Rychle a rád se učí. Vůči cizím je značně nedůvěřivý. Tento velmi nenáročný a otužilý psík bezpodmínečně vyžaduje zaměstnání a hodně pohybu. Až do osmdesátých let byl mimo Francii vzácný, dnes se díky výborným povahovým vlastnostem začíná šířit. U nás je každoročně odchováno několik vrhů.
Pyrenejský ovčák a jeho výška, váha, srst
Průměrná výška pyrenejského ovčáka se pohybuje v rozmezí 40 až 48 centimetrů, u fen 38 až 46 centimetrů. Váha se pohybuje v rozmezí 25 až 32 kilogramů u psů a 23 až 30 kilogramů u fen.
Srst je dlouhá nebo střední délky. Ale každopádně je hustá, rovná nebo lehce vlnitá. Podsada je velice dobře vyvinutá. Srst na čumáku je kratší, nesmí oči zakrývat. Zbarvení je temné-jelení, s černými vlásky. Zřídka mají na hrudi a tlapách bílé skvrny. Dalším druhem zbarvení je světle-šedé, různých pestrých odstínů. Čistě černé zbarvení je docela vzácné.
Výchova pyrenejského ovčáka
Pyrenejský ovčák má výborný čich a zbožňuje pohyb v přírodě. Díky své inteligenci se rychle učí, potřebuje však důslednou výchovu. Je to temperamentní pes plný energie, který po svém pánovi vyžaduje aktivitu. Nerad se nudí, proto mu rozhodně nestačí tři krátké procházky denně. Baví jej, takže je nadměrně úspěšný v záchranářském výcviku a psích sportech, jako fly-ballu a agility. Svému pánovi je vynikajícím partnerem při jízdě na kole či při joggingu. Je to věrný společník s šibalským výrazem v obličeji, nechybí mu smysl pro humor. Jeho citlivá povaha a silná osobnost ovšem nepromíjí zlé zacházení.