Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Motto: „ Kdo se napil z čistého pramínku, mine každou louži.“
 
Na jednom z našich táborů jsme výklad této moudrosti začínali připomínkou pohádky o bratrovi a sestře, kteří vyprahlou krajinou prchají před zlou čarodějnicí. Ta jim do cesty staví pasti v podobě lákavé vody ve stopě vola, koně a beránka. Chlapec neodolal, u třetí louže se napil a proměnil se v beránka. Jako v každé pohádce to nakonec dobře dopadlo.
Podobně je to i v životě – stálý boj a spor dobra se zlem. Záleží na každém z nás, zda se napijeme z louže či z pramínku. Vstupem na skautskou stezku jsme k pramínku vykročili, ještě ale není vyhráno. I podél této stezky je plno lákavých louží (video, televize, pohodlnost, lenost, ….).
Jen ten, kdo je rozhodnut dojít k cíli, odolá všem svodům a dosáhne čistého pramínku. Ten pramínek může mít podobu krásných vztahů mezi lidmi, podobu neopakovatelných zážitků, podobu opravdového přátelství….
Kdo tohle vše zažil, ten netouží po návratu do prostředí hádek a sporů, ten netouží po společnosti televize, videa a podobně, ten již nemá zájem jen o laciná kamarádství.
Pramínek tvoří tisíce a miliony kapek – kéž to, co poskytujeme našim vlčatům, skautíkům či roverům, se stane kapkami, které se spojí v čistý pramínek pravého, čistého lidství.
Vždyť o to jde – míjet louže a pít z čistých pramínků. Tím pramínkem může být i naše jednání podle skautského zákona. Čím více bude jeho dodržování součástí našeho každodenního života, tím více bude pramínek sílit a také bude čistější a čistější.
Jiná lidová moudrost říká: „chlapec se stává mužem, když louži obejde, místo aby do ní vstoupil.“ Ano, já bych to jen trochu upravil . když míjíme louže a pijeme pouze z čistých pramínků, stáváme se lidmi – lidmi s velkým L.

Hledejme pramínky v sobě a dopřejme druhým ochutnat sílu čistoty a nefalšovaného člověčenství – stavme oázy ve vyprahlé krajině lidských duší, vraťme do života radost z krásy, pravdy a poznání.

Rolf