Jdi na obsah Jdi na menu
 


Portugalský vodní pes byl naším posledním psím přírůstkem do naší rodiny.

 Atakdále od Emy Destinové   Obrazek

 Základní informace o plemeni: 

Český název:              Portugalský vodní pes
Originální název:         Cao de Agua Portuguese
Oficiální zkratka:         PVP
Číslo standardu FCI:    37 [22. 01. 1999 (Velká Británie), původní standard 09. 12. 1966]
Skupina FCI:                VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce FCI:
                  Vodní psi
 
Portík a jeho původ
Portugalský vodní pes vznikl ve středověku v Portugalsku, avšak z Pyrenejského ostrova, kde pomáhal rybářům přitahovat sítě a lovit ryby (potápěl se ve vodě, chytal uvízlé a vyklouzlé ryby a vracel se s úlovky zpět do loďky), se brzy rozšířil. Portugalský vodní pes se však také zúčastňoval lovu králíků a kachen, kdy ulovenou zvěř přinášel. Plemeno je známé i za hranicemi vlasti. Především v Alžíru, kde se doposud provozují staré způsoby rybolovu, jej chtějí znatelně rozmnožovat..
Charakteristika a povahové rysy psa
Portugalský vodní pes je svéhlavý, odvážný a hašteřivý, avšak nenáročný pes, odolný proti únavě. Je to pes výjimečné inteligence, je přátelský, poddajný a poslušný, oddaný svému majiteli. Velmi se hodí do rodin s dětmi, které miluje, navíc je zcela nekonfliktní vůči ostatním zvířecím členům domácnosti. Portugalský vodní pesje poslušný a oddaný, ale dokáže být mazaný a velmi samostatný - má rád svobodu.
Popis psa
Portugalský vodní pes je plemenem přátelských loveckých psů. Je to nádherný, silný a svalnatý pes, proporcionálně a harmonicky rostlý. Hlavu má masivní, avšak úměrnou, a širokou. Lebka je delší, než čenich, dobře klenutá, s vyznačeným týlním hrbolem i stopem. Čenich je dlouhý, klínovitého tvaru, postupně se zužuje, přechod od čela na tlamu je zřetelně vyznačen. Čenich nosu je velký, s dobře rozvinutými nozdrami, barvou odpovídá základnímu zbarvení. Hrudník není příliš široký, břicho je přiměřeně vtažené. Ocas není příliš vysoko posazený, u kořene je tlustý, ke konci se zužuje.
Portugalský vodní pes a jeho výška, váha, srst
Průměrná výška se pohybuje v rozmezí 50 až 57 centimetrů (ideál 54 cm), u fen 43 až 52 centimetrů (ideál 46 cm). Váha se pohybuje v rozmezí 19 až 25 kilogramů u psů a 16 až 22 kilogramů u fen.
Portugalský vodní pes je má tělo pokryté hustou a odolnou srstí, která nemá žádnou podsadu.Zbarvení je: černé, různých odstínů hnědé, trojbarevné (v kombinaci černého a hnědého s bílým). Srst portugalského vodního psa vyžaduje pravidelné čištění a kartáčování.
Výchova portíka
Výchova vyžaduje důslednost a pevnou ruku, aby bylo jasné, kdo je pánem. Portugalský vodní pesmá vynikající zrak a čich. Miluje vodu a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. Je to všestranný pes vhodný pro sport (obratnost) i profesionální kynologii (obrana, stopování, lovecký, záchranářský výcvik). Díky láskyplnému vztahu k lidem je využíván také v canisterapii.