Jdi na obsah Jdi na menu
 


Protože polské nížinné ovčáky jsme měli dva, tak jsem pro každého udělal samostatný odkaz.

 

Doyll Majoli CS       Obrazek                                Eclair Majoli Inu   Obrazek

  

Základní informace o plemeni:
 
Český název:                          Polský ovčák nížinný
Originální název:                     Polski Owczarek Nizinny
Oficiální zkratka:                     PON
Číslo standardu FCI:                251
Skupina FCI:                            Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI:                               Sekce 1 - Pastevečtí psi
 
Čistokrevný chov polských nížinných ovčáků začal v Polsku po druhé světové válce, plemeno bylo uznáno v roce 1963.
 
Polský nížinný ovčák a jeho původ
Plemeno oblíbené u usedlíků v nížinách Polska je významným spojovacím článkem mezi starobylými asijskými pasteveckými psy se šňůrovou srstí, kteří přišli do Evropy před tisíci lety a mladšími huňatými ovčáky, jako je například skotská vousatá kolie nebo holandský ovčácký pudl. Plemeno bylo obnoveno polskými chovateli po druhé světové válce. V Polsku a v okolních zemích se polský nížinný ovčák chová jako domácí společník, ale uchovává si stále vlastnosti vynikajícího hlídače.
Charakteristika a povahové rysy psa
Polský nížinný ovčák je velmi vytrvalý, temperamentní, samostatný, dominantní, velice ostražitý, velmi odvážný, nepodplatitelný, společenský, velice věrný svému pánovi a jeho rodině.
Polský nížinný ovčák a jeho výška, váha, srst
Průměrná výška polského nížinného ovčáka se pohybuje v rozmezí 45 až 50 centimetrů, u fen 42 až 47 centimetrů. Váha se pohybuje v rozmezí 14 až 16 kilogramů u psů a 13,5 až 15 kilogramů u fen. Srst je dlouhá, splývavá, hrubá, s bohatou podsadou. Zbarvení je libovolné s jakýmikoliv znaky.
Péče o srst polského nížinného ovčáka
Jediným problémem u tohoto vcelku nenáročného a bezproblémového psa je srst, která vyžaduje každodenní péči. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké jako je tomu u všech ostatních plemen.
Výchova polského nížinného ovčáka
Výchova polského nížinného ovčáka probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha nížinného ovčáka není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat. Polský nížinný ovčák se dožívá věku 13 až 14 let, ale i déle. Pohyb je pro polského nížinného ovčáka velmi důležitý, neobejde se bez něj.