Jdi na obsah Jdi na menu
 


MURPHYHO ZÁKONÍK
hlava třetí
Věčné problémy
 
Co bylo dřív – vejce nebo slepice – je klasickým problémem, který nedá lidstvu spát. Když člověk nemůže spát, je to zlé. Ale ještě stále tady jsou hospody, bary, veřejné domy, neveřejné domy…, kde může nespavec zabíjet čas. A hned jsme u druhého problému. V noci je tma a potmě je každá kráva černá, dokonce potmě je černý i každý vůl.
Následkem toho mají lidé tendenci vidět věci černě. Aby jim věci nezůstaly nic dlužné, kazí se. A to nejen v noci, ale i přes den. To je problém, který nedává lidstvu žít. Vlastně to není problém, ale problémisko velké jako svět. Až se jeden diví, že na Zemi ještě vůbec zůstalo místo pro nějaké lidi. Když z objektivních důvodů nemůžeme vyjmenovat všechno, co člověku ničí život, zevšeobecníme to.
 
Komentář k § 1
                  Co se může ve vztazích mezi lidmi pokazit, to se i pokazí.
Je to způsobeno tím, že se lidé přetvařují, ba co víc, nosí masky. V nošení masek si však nejsou všichni lidé rovní. Zatímco ženy nosí masky den – noc (přes den make-up, v noci pleťovou masku). Muži nosí masky jen čas od času, a nejoblíbenější maskou je maska opice. V důsledku toho je možno na ulicích stále častěji potkat opici, či vlastně pána s opicí.
Dalším důvodem, proč to ve vztazích mezi lidmi skřípe, je skutečnost, že kromě masek lidé nosí i převleky. Opět zde máme rozdíl mezi ženou a mužem. Muži používají převleky zřídkakdy – například ponožky si v průměru převlékají jednou za týden, trenýrky jednou za měsíc a kalhoty až tehdy, když se rozpadnou.
Ženy naopak podstatnou část života stráví převlékáním – nejprve si hodinu vybírají, co si obléknou, potom si to za pár minut sundají, a potom si to zase oblečou. Ženy se oblékají tak, aby přes šaty toho bylo co nejvíce vidět. Muži zase rádi skrývají to, co mají, respektive to, co jim chybí. Proto rádi nosí kutny a uniformy.
 
Komentář k § 2
                  Když se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.
Zde platí, že neštěstí nechodí samo. V praxi to potom funguje tak, že když může nastat jedna z následujících událostí:
- tchyně vás uvidí s milenkou (milencem) na ulici,
- zapomenete na výročí svatby,
- šéf vás najde spát v práci,
nastanou postupně všechny, v tom nejhorším pořadí: nejdřív vás šéf vyhodí z práce s odůvodněním, že jediné, co umíte, je kazit vzduch. Když přijdete domů a chcete si postěžovat ženě, najdete ji stát ve dveřích s kyticí a ironicky vám gratulovat k x-tému výročí svatby, na které jste si už x-krát nevzpomněli. Otočíte se a odejdete si uklidnit pocuchané nervy k milence. Ta vás poslouchá jen na půl ucha a neustále mluví cosi ö kožichu, který jste jí slíbili koupit. Ani nevíte, jak a najednou stojíte v kožešnictví před pokladnou.
Chcete právě zaplatit kožich, když vás pokladní upozorní, že určitě bude malý. Podíváte se blíž a – tchyně. Doběla rozpálená právě otvírá dvířka na pultě, aby nejprve vyškrábala oči vám a pak vaší milence. Zděšeně vyběhnete z obchodu – rovnou pod kola metařského auta a vaše poslední myšlenka je o tom, že všecko je pokažené – dokonce i brzdy na tom pitomém auťáku.
 
Komentář k § 3
                  Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždycky jen předzvěstí začátku.
 
Typickým příkladem je situace, kdy vám z firmy uteče pokladník i s kasou. Když v důsledku toho vyhlásíte bankrot, prakticky s jistotou můžete následující den očekávat kontrolu z finančního úřadu, zástup rozčilených obchodních partnerů, dopis na rozloučenou od vaší milenky, zrušení členství v klubu vyvolených…
 
Komentář k § 4
                  Pokud to způsobí víc škody, tak se všechno pokazí najednou.
 
Vztahy mezi lidmi se nekazí jen tak, mirnyx – dirnyx, ale je v tom vždy i kus fantazie. Přitom neexistuje nic takového, jako objektivní důvody. V tomto případě se věci kazí jednoduše vždy, když to tomu druhému způsobí nejvíc škody – viz předcházející paragraf.
 
Komentář k § 5
                  Když už se jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.
Pozor, to ještě neznamená, že se od vás pokus o opravu neočekává. Právě naopak. Když se pokazilo vaše rodinné štěstí, očekává se, že přijdete, když už ne po kolenou, tak aspoň se skloněnou hlavou a požádáte o odpuštění.
To zda vám bude odpuštěno, závisí na tom, jaké „výkupné“ nabídnete. Kdysi letěly drahé šaty, šperky a kožichy, dnes spíš zabodujete s terénním autem zn. Nissan. Když přijdete s holýma rukama, potom na vás tvrdě dopadne litera zákona – nekvalifikovaný pokus o opravu to jen ještě víc pokazí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář