Jdi na obsah Jdi na menu
 


*       Zákon osmý
Nikdy v životě není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře.
Komentář
Kdo se neumí těšit z mála, tak se v životě moc nenatěší. Kdo se umí těšit z mála, toho to po čase přejde.
Příklad
V království krále Jogurta vypukla nezaměstnanost. Vydali se tři nezaměstnaní bratři do světa hledat práci. Kráčeli rychle a za chvíli nejmladší, který měl nejkratší nohy, řekl, že si musí odpočinout. Jak řekl, tak i udělal, lehl si na zem a usnul. Zatímco spal, bratři mu snědli koláče, vypili borovičku a odešli pryč.
Když se nejmladší probudil a viděl, že nemá ani jídlo, ani pitivo, trpce zanaříkal: „Bože můj, což mi může být v životě ještě hůř?“ Zaslechli ho zbojníci, přišli k němu a sebrali mu šaty, boty i dioptrické brýle. Když se tak nejmladší motal bez brýlí po lese, narazil nosem do ježibabiny chalupy. Ježibaba vyjde ven, prohlédne si ho, a když vidí, že zbojníci ho o všechno nepřipravili a přece jen mu něco nechali, zavede ho do své chýše.
Když se nad ránem nejmladší bratr potichu, aby ježibabu nevzbudil, vykrade s třesoucími se koleny ven z její postele i chýše, úlevou si vydechne: „Tak, to nejhorší už mám za sebou!“ Vtom ho ježibaba, která se přece jen vzbudila, švihne čarovným proutkem a se slovy: „To si jen myslíš“, ho promění v záchodovou mísu.