Jdi na obsah Jdi na menu
 


MURPHYHO ZÁKONÍK
hlava šestá
Smlouvy
 
Komentář k § 1
Když se ve smlouvě může vyskytnout chyba, tak se tam taky vyskytne.
Když jde o smlouvu pro vás nevýhodnou, chyba bude tam, kde nijak neovlivní platnost smlouvy a vy jí budete muset do puntíku splnit, i když přitom přijdete o poslední košili.
 
Komentář k § 2
Nic ve smlouvě není tak jednoznačné, jak se zdá.
Odstavec, který se vám zdá být jasný jak facka, advokát odpůrce překroutí tak že soud vám přikáže nahradit odpůrci škodu, kterou vá způsobil, a pro kterou jste ho pohnali před soud.
 
Komentář k § 3
Sliby se libují, blázni se radují.
Když máte v kapse smlouvu, podle které vám má soused zítra vyplatit 50 000 korun, moc se netěšte. Místo peněz přijde jeho manželka a dá vám na vybranou: buď hned roztrháte smlouvu, kterou ten její ožralý osel podepsal, nebo vám, a taky hned, vyškrábe oči!
 
Komentář k § 4
Když si vyhádáte změnu tří pro vás nevýhodných odstavců, po podpisu smlouvy zjistíte, že zůstal ještě jeden, daleko nevýhodnější než ty předcházející.
Lidová moudrost říká, že pod svícnem bývá tma. Potmě je člověk slepý jako kotě. Nepomůže rozsvítit novou lampu, protože pod tou bude taky tma, jen na jiném místě.
 
Komentář k § 5
Každý dodatek ke smlouvě, který podepíšete, vám přinese ještě horší podmínky.
A odkud se bere zkušenost? Tu člověk získává věkem.
 
Komentář k § 6
Neexistuje smlouva, ze které by dobrý advokát neudělal bezcenný cár papíru.
Z toho logicky vyplývá, že neexistuje advokát, který by dokázal udělat dobrou smlouvu.
 
Komentář k § 7
Pár minut poté, co podepíšete se zahraničním partnerem smlouvu o půjčce, změní se kurs koruny ve váš neprospěch.
Toto není třeba komentovat, tady se dá jen lamentovat.
 
Komentář k § 8
Když necháte advokáta, aby psal smlouvu za vás, do roka vám zbudou jen oči pro pláč.
Když si smlouvy budete psát sami, zbudou vám oči pro pláč až za dva roky. Ten rok navíc se budete držet nad vodou za peníze, které jste ušetřili za advokáta. Těžko to ale považovat za výhru. I tady je třeba myslet na to, že čím dřív padnete na nos, tím dřív se budete moci posbírat a jít dál – i když jen po čtyřech.
 
Komentář k § 9
Nejdůležitější na smlouvě je to, co v ní není napsáno.
Podle § 6 této části je jedno, co se do smlouvy napíše, protože každý tomu bude rozumět po svém.
Například v takové pojistné smlouvě jsou na několika stranách rozepsané tzv. pojistné události, za které vám pojišťovna slibuje vyplatit peníze. Když však utrpíte nějakou škodu a žádáte od pojišťovny náhradu, dovíte se, že na takový případ se pojištění nevztahuje. Dokonce ani tehdy ne, když máte uzavřenou životní pojistku a při dohadování se s pojišťovnou vás najednou trefí šlak. Odůvodní to jednoduše - nešlo o přirozené úmrtí, trefení šlakem jste si přivodili sami.
 
Komentář k § 10
Není smlouva jako smlouva.
Všeobecně platí, že žádná smlouva nestojí za fajfku tabáku. V některých případech jsou některé smlouvy škodlivější než kouření. Proto nedoporučujeme uzavírat následující smlouvy:
a)     komisionářskou smlouvu o prodeji manželského partnera – můžete si být jistí, že po uplynutí dohodnuté doby vám ho ošoupaného vrátí.
b)     mandantní smlouvu o obstarání potomstva se sousedem – i kdyby se předmět smlouvy do puntíku naplnil, riskujete, že manželka vás odkopne a sousedka vám vyškrábe oči.
c)     smlouvu o dílo s nájemným vrahem – může si poplést místo dodávky.
d)     smlouvu o pronájmu – podle země, kde se právě nacházíte, nedoporučujeme smlouvu o pronájmu manželky (Eskymáci), dýmky (Angličané), koně (Arabové).
e)     kupně – prodejní smlouvu s prostitutkou – nevíte, co všechno dostane gratis jako prémii.
 
Komentář k § 11
Smluvně dohodnuté termíny plní vždy jen ten dodavatel, od kterého dodávku potřebujete až nakonec.
Tady není nic nového pod sluncem. Lidé si už dávno začali stavět vzdušné zámky jen proto, že krytinu na střechu jim dovezli půl roku před požadovaným termínem, a kopání základů pod zámek se opozdilo o šest měsíců.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář