Jdi na obsah Jdi na menu
 


MURPHYHO ZÁKONÍK
     hlava sedmá
          Majetkové právo
 
Dnešní věda se může chlubit mnoha úspěchy – podařilo se jí rozluštit tajemství genů a naklonovala ovci. Na druhé straně však zaznamenala i neúspěchy – například se jí nepodařilo zbavit svět beranů a co je ještě více zahanbující, nepodařilo se jí zjistit, kdo byl prvním vlastníkem soukromého majetku.
V důsledku toho ani ti, co tvrdí, že jejich rodina byla odjakživa bohatá, si nemohou být jistí, zda jejich pra-pra-pra-pra-předek neběhal po světě s holým zadkem. abychom do problematiky vlastnictví vnesli aspoň trochu světla, uvádíme na tomto místě výběr z Murphyho majetkového práva.
 
Komentář k § 1
Co je tvoje, to je moje, a co je moje, do toho ti nic není.
Člověk má od prvopočátku ve své nátuře zakódované dva zvyky: vztahovat ruce na cizí majetek a zlámat je každému, kdo sáhne na jeho majetek.
 
Komentář k § 2
Majetku nikdy není dost.
Nejtěžší na světě je udržet věci v rovnovážném stavu, kdy majetku ani neubývá, ani nepřibývá. Mnohem lehčí je tuhle odorat ze světové meze, onde zas zprivatizovat nějakou fabriku. Jednoduše, věci je třeba udržovat v pohybu.
 
Komentář k § 3
Získat majetek je mnohem těžší, než si to žebrák představuje.
Svět je plný potenciálních Rockefellerů, kteří vám budou radit, jak přijít k pohádkovému bohatství, a sami přitom nemají ani na polívku za pár kaček.
 
Komentář k § 4
Když člověk nechá majetek bez dozoru, půjde to s ním od desíti k pěti.
Nezáleží na tom, zda jde o koně, sbírku známek, nebo patent na tupení žiletek – když věci na chvilku spustíte z očí, mají tendenci změnit majitele.
 
Komentář k § 5
Majetek nemá rád chudobu.
Tak jako peníze plodí peníze, tak majetek přitahuje další majetek. Jinými slovy, zatímco od nuly k milionu vede dlouhá předlouhá cesta, od milionu ke dvěma milionům je to jen na skok. Proto je důležité tvářit se, že ten milion už máte.
 
Komentář k § 6
Peníze jsou kulaté, ale rychlost, kterou se kutálejí, je určována směrem jejich pohybu.
Na to, aby člověk získal korunu, si musí namáhat svaly anebo mozek. Když o ní chce přijít, nemusí dělat nic, jen čekat. Toto je jediný zřejmý důkaz pravdivosti Einsteinovy teorie relativity.
 
Komentář k § 7
Rozděl se s majetkem a bída přijde sama.
Přesněji řečeno, stačí, když se podělíte s devíti žebráky a stanete se desátým. Ale o bídu se můžete dělit tolikrát, kolikrát jen chcete, bohatým se nestanete.
 
Komentář k § 8
Malé peníze se vydělávají rukama, velké hlavou.
Kdo má sílu, ten pracuje, kdo má rozum, ukazuje tomu prvnímu, co je třeba dělat.
 
Komentář k § 9
Když s majetkem naložíte určitým způsobem, za chvilku zjistíte, že jste to měli udělat úplně jinak.
Když investujete všechen majetek do akcií společnosti na výrobu iluzí, zjistíte, že iluze už nejdou na odbyt, a že jste měli investovat do deziluzí.
 
Komentář k § 10
Kdo drží všechny vejce v jednom košíku, rychle o ně přijde.
Člověk může mít rád smaženici, ale když je udělaná z dvaceti vajec, dostane z ní jen bolení břicha. Z rozbitých vajec se už nová kuřata nevylíhnou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář