Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

MURPHYHO ZÁKONÍK
hlava čtvrtá
Předmanželské právo
 
Kdysi, není to zas až tak dávno, bylo předmanželské právo redukováno na jeden paragraf – velkomožný pán měl právo první noci, a Jožka se měl právo starat o případné následky první noci. Dnes, zřejmě kvůli nedostatku velkomožných pánů, má právo první noci ten, kdo přijde první.
O tom, že najít toho prvního není vůbec lehké, a také o tom, že ten první to taky nemá lehké, se přesvědčíte po seznámení s následujícími paragrafy.
 
Komentář k § 1
¨                  Ne každá, co vypadá na 15, je taky má.
Dědkové v parlamentu zákonem brání mládeži pod 15 roků užívat si plnými doušky radosti života. A kdyby jen to. Oni tím samým zákonem brání i sobě omládnout a užívat si s mládeží.
 
Komentář k § 2
¨                  Nic nejde rozepnout tak snadno, jak se na první pohled zdá.
Žijeme v době, kdy se všechno vyrábí technologií „na jedno použití“. Následkem toho se takto vyrobený zip pokazí právě v okamžiku, kdy se ho třesoucí ruce pokoušejí rozepnout.
 
Komentář k § 3
¨                  Když se může naráz pokazit víc věcí, tak se budou kazit tak, aby z toho byl co největší trapas.
Nejdřív neumíš najít, kde se to rozepíná, pak neumíš přijít na to, jak se to rozepíná, a nakonec nevíš, co si s tím, co vidíš, počít.
 
Komentář k § 4
¨                  Všechno trvá kratší dobu, než jste očekávali.
Láska navěky a milování po celou noc existují jen v amerických filmech. Realita se v případě lásky měří na týdny a při milování dokonce na minuty.
 
Komentář k § 5
¨                  Když necháme věcem volný průběh, dočkáme se jen trapasu.
Nikdo učený z nebe nespadl. Anebo abychom byli přesní, jeden učený prý z nebe spadl, ale při pádu se uhodil tak, že úplně zapomněl, jak se to dělá. Marná sláva, i tady platí, že bez cvičení není žádné umění.
 
Komentář k § 6
¨                  Sotva se o něco pokusíte, ukáže se, že jste se o to měli pokusit už dříve.
Než se naučíte hrát na kytaru a skládat verše, někdo jiný naučí vaši vyvolenou všechny ty přirozené věci, kvůli kterým jste se učili hrát na kytaru a veršovat.
 
Komentář k § 7
¨                  Každý nový vztah přináší nové problémy
Lidé mají různé chutě a ženy zvlášť. Je sice pravda, že žádná neodmítne květinu, ale je taky pravda, že málokterá se spokojí jen s květinou.
 
Komentář k § 8
¨                  Zamilovaným není pomoci, jsou z toho příliš zhlouplí.
Prý je tím vinna chemie. V člověku se začnou hromadit látky, které zablokují jeho smysly. Postižený zkresleně vidí, neposlouchá varování přátel, necítí příznaky katastrofy, která se na něho valí, a sám dobrovolně strká hlavu do chomoutu.
 
Komentář k § 9
¨                  Výše škod je úměrná velikosti lásky.
Jde o škody hmotné – takovými jsou například placení alimentů, ale především jde o škody duševní – sem patří například zlomené srdce, nebo popletená hlava.
 
Komentář k § 10
¨                  Když je vám jako v sedmém nebi, nachystejte si padák – za chvíli dostanete padáka.
Ještě nikomu se nepodařilo zastavit kolo času. Jeho zuby neustále drtí přítomnost, aby bylo z čeho stavět budoucnost.
 
Komentář k § 11
¨                  Když se zdá, že něco nemůže dopadnout špatně, přesto to špatně dopadne.
Typickým příkladem je scéna před oltářem. Šťastná nevěsta, ženich, naparující se jako kohout na smetišti, slzící rodiče a vznešené řeči o věcné lásce, věrnosti a vzájemné pomoci. A potom to začne – jednání o tom, kdo zaplatí svatební hostinu, se stane jablkem sváru mezi tchány, ženichova slabá fyzická kondice zase nahlodá nevěstino přesvědčení o tom, že si vybrala toho pravého. Jak plynou dny, přidává se chybička k chybičce, až nakonec dojde na Murphyho prorocká slova a věčnost skončí.
Věrnost nahradí nevěra a namísto vzájemné pomoci nastoupí vzájemná nenávist.
 
Komentář k § 12
¨                  Když se nepokazila věc, která se pokazit mohla, určitě by bylo bývalo lepší, kdyby se byla pokazila.
Například kdyby se byl pokazil trolejbus tak, jako se nespočetněkrát pokazil předtím, byli byste nepotkali svého nastávajícího/nastávající a teď byste nestáli před soudem za vraždu v afektu.
 
Komentář k § 13
¨                  Ať se rozhodnete jakkoliv, rozhodnete se špatně.
Na první pohled by se zdálo, že to není žádný problém – jednoduše je třeba na poslední chvíli změnit rozhodnutí, a rozhodnete se správně. Jde o hluboké nedorozumění. Když si můžete vybrat ze dvou alternativ, vyberete si tu nesprávnou bez ohledu na to, zda se rozhodnete na první či na poslední chvíli.
 
Komentář k § 14
¨                  Když se konečně odhodláte něco udělat, zjistíte, že jste měli raději udělat něco jiného.
Mladý muž může získat peníze buď tak, že požádá o ruku bohatou nevěstu, anebo se dá na žebrání. To, že by je získal poctivou prací, nepřichází dnes v úvahu. Když si vybere první možnost, zjistí, že je vlastně žebrákem, i když hezky oblečeným. Když se rozhodne pro druhou možnost, zjistí, že jediné prázdné místo na žebrání je přede dveřmi jeho bývalé vyvolené.
 
Komentář k § 15
¨                  Když jste v sedmém nebi, myslíte na to, co bude, když spadnete na zem.
Lepší je nemyslet na to, a užívat si vzácný okamžik štěstí.
 
Komentář k § 16
¨                  Jakmile máte to, co jste chtěli mít, dostanete chuť na něco jiného.

Je to celkem přirozené – ovoce začne člověku chutnat až tehdy, když mu ho zakážou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář