Jdi na obsah Jdi na menu
 


Havlíčkův Brod - stručná historie města

udelenimestskych-prav-male.jpgHavlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Původní osada při stříbrných dolech se stala městem s královskými výsadami a vlastním horním zákoníkem. Město založil šlechtický rod Lichtenburků zřejmě někdy mezi lety 1251 a 1258, jak dokládá zmínka v listině olomouckého biskupa Bruna z roku 1256. Prvním vlastníkem města byl Smil z Lichtenburka, zakladatelem města pak jeho příbuzný, královský mincmistr Eberhard. Uspořádání městské správy a místní horní zákoník byl vydán tzv. Brodským privilegiem z roku 1278, které městu udělili synové Smila z Lichtenburka.
Rozvoj horního podnikání a s ním také bouřlivý rozvoj města však trval pouhých několik desetiletí. V roce 1319 získává město nejvyšší maršálek Království českého Jindřich z Lipé. Ve druhé polovině 14. století dochází k rychlému střídání majitelů císař Karel IV, Boček z Poděbrad, Vítek z Landštejna a nakonec Čeněk z Vartenberka, V roce 1422 byl Německý Brod napaden a dobyt husity a veškeré mužské obyvatelstvo pobito. V roce 1436 koupil panství lipnické Mikuláš Trčka z Lípy a ve vlastnictví tohoto rodu byli obyvatelé Brodu až do roku 1561, kdy se jejich majiteli stali pánové z Thurnu.
mestsky-znak-z-roku-1566-maly.jpgV 16. století dochází k novému rozkvětu města. Došlo k posílení hradebních zdí, ve městě působí též významná českobratrská škola. Brodským měšťanům se konečně podařilo domoci se významných městských privilegií. V roce 1565 získali potvrzení práv a svobod, jako měla královská města a roku 1566 právo užívat nový městský znak. Vrcholný rozvoj Brodu byl bohužel přerván třicetiletou válkou. Brod byl několikrát obsazen vojsky obou stran a vydrancován Švédy, Stejně tak město těžce zasáhly morové epidemie v letech 1624 a 1649 i patent vydaný císařemmestsky-znak-z-roku-1637-maly.jpg Ferdinandem II. přikazující nekatolickému obyvatelstvu přestup na katolickou víru. V důsledku všech těchto událostí došlo k silnému úbytku obyvatel města a po válce najdeme takto v Brodě na 200 prázdných domů. Roku 1637 byl Brod povýšen na královské město, což se odrazilo i na městském znaku.
V následujícím období se Brod postupně vzpamatovával z utrpěných škod a stával se významným střediskem barokní kultury a vzdělanosti. Vyrostly zde nové kostely a v roce 1674 zde vznikl klášter bosých augustiniánů.V roce 1735 bylo ve městě založeno první latinské gymnázium v tehdejším čáslavském kraji. V havlickuv-brod-okolo-roku-1900---kolorovana-pohlednice-mala.jpgroce 1850 se Německý Brod stal sídlem hejtmanství a dalších rakouských státních úřadů. V roce 1870 se s vybudováním železniční trati mezi Prahou a Vídní stal Německý Brod významným hospodářským centrem kraje. Začíná stavební a podnikatelská konjunktura, která vrcholí v době pře první světovou válkou. Po vzniku republiky zaznamenává město mnoho změn. Vznikají nové obytné čtvrti, provádí se elektrifikace a plynofikace města.
Již 5. května 1945 bylo město přejmenováno na Havlíčkův Brod na památku význačného vlastence, politika, novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Od roku 1960 byl Havlíčkův Brod okresním městem.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dum c.165

(Daniela, 17. 2. 2012 0:42)

Dobry den, nasla jsem, ze v roce 1782 v dome c.165 bydlel nas predek Jan Herle,mistr sedlarsky, se svou zenou Katerinou Weidenhofferovou. Nemate nejake informace o tomto dome ci o teto rodine? Nedalo by se najit v kterem dome bylo v te dobe, Weidenhofferovo knihkupectvi? Moc by mne to zajimalo. Diky za jakoukoliv informaci.

Re: dum c.165

(Rolf, 19. 2. 2012 22:13)

Dobrý večer,
jméno Weidenhoffer je zde ve městě hodně známé (také díky KHB a tímto rodem se zabýval můj kamarád - historik. Spojím se s ním a pokusíme se zodpovědět Vaše dotazy. Prosím jen o trochu strpení. Prosém o zaslání kontaktního maili, abychom se mohli ozvat.
Zdravím
Rolf

Re: Re: dum c.165

(Daniela, 23. 2. 2012 5:05)

dekuji za odpoved. Rada bych Vam poslala svuj email, ale nerada bych ho davala uplne na verejnost. Mohu ho nejak poslat primo Vam?

Re: Re: Re: dum c.165

(Rolf, 24. 2. 2012 9:47)

Dobrý den,
pošlete mi kontakt na mail jrv@atlas.cz.
Pěkný den i víkend

Re: Re: Re: Re: dum c.165

(Daniela, 25. 2. 2012 18:39)

dobry den,
prave jsem tak ucinila. Diky
Hezky den