Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Cindy Majoli CS    Obrazek

 Základní informace o plemeni:

Český název:              Briard
Originální název:         Berger de Brie
Oficiální zkratka:         BRI
Číslo standardu FCI:    113 [09. 11. 1995 (Francie)]
Skupina FCI:                1 – Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
Sekce FCI:                   1 – Pastevečtí psi
 
Briard a jeho původ
Osrstěná čenichová partie briarda prozrazuje, že jeho předkové patřili k asijským ovčáckým psům. I když podle dochovaných vyobrazení se podobní psi ve Francii vyskytovali už ve 14. století. K vydělení dlouhosrstých ovčáckých psů, coby samostatné skupiny, došlo až na výstavě v Paříži v roce 1896, zároveň s jejich označením "Berger de Brie" , tedy "ovčák z kraje Brie". Již v druhé polovině 18. století byli briardi dovezeni do střední Ameriky, ale až v roce 1922 byli první jedinci oficiálně zaregistrováni.
Charakteristika a povahové rysy psa
Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím lidem je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny i k dětem je však láskyplný a něžný. Je to miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život. Lehko se cvičí. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů.
Briard a jeho výška, váha, srst
Velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Výška v kohoutku u psa je 62 až 68 cm, u feny 56 až 64 cm, hmotnost 34 kg. Hlava je silná, čumák přiměřeně dlouhý, nepříliš úzký, není špičatý. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně oblasti čumáku, vousů i obočí, které visí nad očima. Čenich nosu je černý, je však závislý na zbarvení srsti. Uši jsou postavené vysoko. Hruď je hluboká,široce rozvinutá. Ocas dlouhý, zavěšený dolů, na konci tvoří háček, nenaklání se na stranu. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé. Časově náročnější je nutnost pravidelné péče o jeho srst.
Výchova briarda
Briard je pes osobnost, má své sebevědomí, hrdost a může být i tvrdohlavý. Takového psa nelze vychovat a vycvičit s nedůsledným, polovičatým a nezkušeným přístupem. Je to pes, který potřebuje pevnou ruku - ovšem pozor, tato ruka musí být spravedlivá a vedená láskou. Zamění-li se tento pojem za pouhou tvrdost, briard se vůči svému majiteli naopak ještě více zatvrdí, jeho vůli a osobnost nelze zlomit násilím. Briard byl vyšlechtěn jako pracovní plemeno, potřebuje tedy hodně pohybu a také zábavy, která nahradí jeho někdejší pracovní povinnosti. Výborně se proto hodí pro různé psí sporty, ale uplatnění najde i jako lavinový, záchranářský či policejní pes.