Jdi na obsah Jdi na menu
 


Abygalle Fany Eciloten        Obrazek      

 

Základní informace o plemeni:
 
Český název:              Belgický ovčák – Malinois
Originální název:         Chien de Berger Belge – Malinois
Oficiální zkratka:         BOM
Číslo standardu FCI: 15 [16. 10. 1989 (Belgie)]
Skupina FCI:                1 – Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI:                   1 – Pastevečtí psi
 
Belgický ovčák a jeho původ
Belgičtí ovčáci byli v minulosti hojně používáni k hlídání stád v Belgii i v okolních zemích. Dnes jsou to hlavně hlídací a strážní psi u policie a v armádě. Až do konce 19. století bylo v Belgii mnoho příbuzných plemen ovčáků. Když však chov ovcí ustupoval, chovatelé vyšlechtili jeden jemnější základní typ se čtyřmi variantami, lišícími se osrstěním a zbarvením. Jsou to: Malinois, Tervueren, Groenendael a Laekenois. Většina zemí je uznává jako rozdílné formy jednoho plemene. V USA je však považují za samostatná plemena.
Charakteristika a povahové rysy psa
Belgičtí ovčáci jsou rychlí, velice pohybliví, temperamentní, ostražití, inteligentní a dobří hlídači s velkou vytrvalostí. Vyšlechtěni byli jako pracovní plemeno a proto potřebují být dostatečně zaměstnáváni a také potřebují dostatek pohybu. Jsou nesmírně učenliví, a proto se s nimi můžeme potkat skoro u všech sportovních disciplín (od agility po dogdance) a velmi dobře se uplatní i jako pracovní psi (od policejních až po záchranářské). Dobře se ale přizpůsobí i životu doma. Belgický ovčák má velmi citlivou někdy až přecitlivělou povahu.
Belgický ovčák a jeho výška, váha, srst
Průměrná výška belgického ovčáka se pohybuje v rozmezí 60 až 66 centimetrů, u fen 56 až 62 centimetrů. Váha se pohybuje v rozmezí 25 až 30 kilogramů u psů a 20 až 25 kilogramů u fen.
Srst je krátká, hustá, přiléhající, s hustým, hedvábným podsrstím. Na zádech výčesky. Ocas hedvábný, tlustý. Zbarvení: barva srsti výhradně bledě rezavá s černými konečky chlupů. Bílé znaky jsou povoleny na prsou a prstech.
Výchova belgického ovčáka
Svýchovoubelgického ovčákato rovněž není úplně snadné. Tito psi působí sebevědomým a odvážným dojmem pokud je vychoval odpovědný majitel. Jako štěňata jsou totiž na člověku až citově závislí a potřebují, aby jim jejich majitel postupně posiloval sebedůvěru postupným a pomalým poznáváním různých situací. Necitlivá výchova tohoto psa může zanechat trvalé následky.