Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malá ukázka z anglicko - českého výkladového slovníku, bez něhož se v mnoha firmách neobejdete:
 
ajsbrejk
blbnutí na kvadrát, které prohloubí naši vzájemnou důvěru v sebe i své okolí
autdúr
nejsou dveře od auta, ale blbosti konané nejlépe v přírodě pro utužení kolektivu
indúr
jsou pak logicky vnitřní aktivity
týmbildink
několika denní pobyt midlmenežmentu s hajmenežmentem, popřípadě za účasti Síiou mimo prostory firmy, kde se všichni navzájem přesvědčujem, jak je nám spolu dobře
varmin ap
všechny in aktivity které nás dovedou přivést do varu (nepočítá se k nim SAP)
salvink prablms
aktivity při kterých se problémy technického i komunikačního charakteru řeší jinak než pěstí
Badžet
Rozpočet. Musí to být ta nejmenší věc na světě, protože ať už přijdete s jakýmkoli nápadem, do badžetu se nikdy nic nevejde.
Byzy
Vytížený. Člověk v ofisu si neustále stěžuje, že je totálně byzy. Na druhou stranu kdyby nebyl byzy, tak by z něj byl lúzr, což je ještě horší. Vzniká tak začarovaný kruh, který ukončí až milosrdný infarkt kolem roku 2050.
Džank
Produkt příšerné kvality, který dovážíme z jihovýchodní Asie a který ani při nejlepší vůli nemůžeme označit za prémiový.
Keš
prachy. Jediná, a tedy i nejušlechtilejší pohnutka k práci. Keš se o víkendech směňuje ve vybraných podnicích za elegantní svetříky a elektronické hračky, čímž vzniká už kolem 25. dne v měsíci silná motivace zůstat u firmy a pracovat dál.
Konzjúmři
Banda lúzrů, kterým chceme vnutit naše ofry.
Kůl
univerzální pozitivní výraz. Kůl člověk se pozná podle toho, že má kůl džíny, pořádá kůl akce a vůbec vede kůl život. Nad 30 let je nemožné být kůl.
Lanč
Kůl oběd na nějakém in místě. Když není čas na lanč, objedná se něco z picošky nebo aspoň čískejk.
Lúzr
Člověk, který není jako my a naši kamarádi. Častým znakem je, že ještě nejedl v Hergetově cihelně, byl málo v Thajsku a vůbec tak nějak zaostává.
Marketing
skupina halasících lidiček, kteří jsou ambiciózní, ale nechtělo se jim studovat obtížnou školu.
Midl menežment
střední menažerie. Lidé, kteří mají tak vysoké splátky na hypotéku, že pro svou kariéru musí udělat cokoli - bez ohledu na páteř a centrální nervovou soustavu.
Mítink
Porada. Kus vorku bez surfování, často spojený s posloucháním cizích prezošek, a především kreslením kytiček, autíček a obličejíků do poznámkového bloku.
Odkomunikovat
Říct.
Ofis
Opak houmu. Klimatizované místo, kde se uskutečňuje vork.
Ofr
Cokoli, na co se dá narazit cenovka.
Prezoška
Budovatelské nadšení a smělá sci-fi. V mnoha firmách jediný způsob, jak něco odkomunikovat šéfům.
Prémiový produkt
Výrobek, který je tak nesmyslně předražený, že si to uvědomuje i sama naše firma.
Sííou (CEO)
generální ředitel. Člověk, který je buď naprosto geniální, nebo měl v životě pekelnou kliku. Vzhledem k neschopnosti většiny sííou pochopit ovládání faxu neřkuli komplexnějších systémů, bývá druhá možnost pravděpodobnější.
Soljúšn
Řešení. Kůl slovo pro ofr, zejména v IT průmyslu. Prodávat zboží nebo nabízet služby už není in, teď je třeba poskytnout komplexní soljúšn. Třeba minerálka je komplexní soljúšn žízně a tak podobně.
Technolodži/ajtý
oddělení IS/IT. Spolu s financemi jediné oddělení, jehož členové opravdu studovali. Odhaduje se, že až čtyři pětiny seznamovacích inzerátů a dvě třetiny diskusí na netu tvoří členové IS/IT, což vysvětluje i chronicky nízkou produktivitu tohoto oddělení.
Vork
celodenní surfování po vebu, nárazově přerušované mítinky, vytvářením prezošek a postáváním v kuchyňce. Kdo má dobrý vork, není lúzr.
dedlajn
okamžik, kdy začínáme na projektu OPRAVDU pracovat.
ejčár (HR)
lidské zdroje. Jediné oddělení, které bere práci snad ještě ležérněji než marketing. Přesto vám v ejčár nikdy nezvednou telefon ani neodpoví hned na e-mail - oblítat všechny kadeřnice a solárka totiž stojí hodně času.
embíej (MBA)
ceněná listina s razítkem prestižní americké univerzity, kterou získáme např. víkendovým dojížděním do Čelákovic nebo do Legerovy ulice v Praze. Listina propůjčuje svému nositeli nadpřirozené schopnosti, zejména bezprecedentní kluzkost a umění pronikat zezadu do trávicích traktů nejvyššího managementu.
hedhantr
lovec lebek; člověk, který žije z úspěchu jiných. Záludnější a lépe placená obdoba kanibalů z tichomořských ostrovů, kam ostatně úspěšní hedhantři často létají na dovolenou.
konzultant
člověk, který v kariéře dospěl do bodu, kdy už má tolik známých, že nemusí pracovat a stačí mu jen plkat v podnicích svých přátel. Největší přínos konzultantů spočívá v tom, že lidé ve firmě se proti společnému nepříteli spojí, a v podniku tak opět zavládne lepší atmosféra.
SAP
Ultimativní test vaší firmy. Přežije-li zavádění SAPu, přežije už úplně všechno.