Jdi na obsah Jdi na menu
 


Belgický ovčák - Malinois (Chien de Berger Belge - Malinois)Obrazek - BOM

Abygalle Fany Eciloten

* 05. 03. 2001

+ 19. 08. 2010

Zkoušky: RH-E, ZOP, ZPU-1, ZZZ, ZZP1, ZLP1, ZVP1, ZZP2, TH-TA

KDE SE VZALI ? Belgický ovčák - Malinois je známý již ze středověku. Plemeno bylo vyšlechtěno v 19.století.Belgičtí ovčáci byli v minulosti hojně používáni k hlídání stád v Belgii i v okolních zemích. Dnes jsou to hlavně hlídací a strážní psi u policie a vObrazek armádě. Například ve Francii již téměř vytlačili německé ovčáky. V posledních letech si však získávají také oblibu jako domácí společníci a mazlíčci. A kde se vzal u nás? Když bylo jasné, že Clérinka nebude moci dále cvičit, tak se žena začala rozhlížet po novém psovi. Všichni jí říkali, že když chce cvičit, tak ať si vybere pracovní plemeno. Nakonec zvítězil belgický ovčák, protože je menší a lehčí než německý a navíc je elegantní. Našli jsme chovnou stanici v Netolicích u Hanky Klímové, jejíž belgičanka měla spoustu zkoušek Obrazeka cvičila záchranařinu. A i přes krycího psa byl předpoklad, že štěňata by mohla dobře pracovat. Slovo dalo slovo a v květnu jsme si Abynku odváželi domů.  Abynka rostla, učila se všemu lehce a dělala své paničce radost. Asi tak do roka, pak začala mít „své dny“ – prostě když si vzala něco do hlavy, tak s ní nebyla řeč – prostě si vymyslela úkryt a snažila se přesvědčit paničku, že tam ten figurant určitě je. Přisuzovali jsme to jejímu mládí a nezkušenosti, ale ona to čas od času dělá dodnes. Pravdou je, že občas mívá i obrácené úlety. Nejznámější je historka, kdy žena ohlásila nález Obrazekosoby a rozhodčí se zeptal, jak víte, že tam je? A žena odpověděla: "protože pes tam nechce jít". Když se Abynce nějaký figurant nelíbí, tak prostě k němu nechce jít, přestože podle jejího chování je jasné, že tam někdo je. Prý pracovní plemeno, ale ona raději honí jakýkoliv míč a občas taky zvěř – to když jí něco vyběhne před nosem. Naštěstí vždycky zůstane jen u toho honění a nevydrží jí to dlouho – jakmile nic nevidí, vrátí se. Asi před třemi roky začal ženě stávkovat častěji a někdo přišel na nápad, že když nechce cvičit se ženou a mně má ráda, ať to s ní zkusím. A tak jsem se stal taky záchranářem. O něco se to zlepšilo, ale prostě když nechce, tak cvičit Obrazeknebude. Jako domácí společník a mazlíček je ale skvělá. Miluje naše vnoučata, a když si může vybrat mezi výběhem a sedačkou v obýváku, tak zvítězí skoro vždy sedačka. A taky je skvělá skokanka – přál bych vám vidět, do jaké výšky z místa vyskakuje – zpoza branky to vypadá impozantně i hrozivě zároveň. Taky by se určitě uplatnila u filmu – jaké ta dokáže dělat obličeje a „házet oči“. Nemá ráda, když se moc zvedá hlas – i když je kárán jiný pes (nebo vnouče) a Aby je u toho, tak se zvedne a s provinilým a ukřivděným výrazem opouští místnost. Ale jinak je zlatíčko a až si někdy zase budeme pořizovat nového psa na výcvik, bude to asi opět „maliňák“.

Rolf

5. září 2008

 

Náhledy fotografií ze složky Belgický ovčák malinois - Abygalle

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Polosestřička Abynky

(Monča, 4. 9. 2010 21:30)

Zdravíme Vás,
mám polosestru Abynky - Barušku (Baria Fany Eciloten) a našla jsem smutnou zprávu, že Abynka umřela, je mi to líto. Protože když čtu o Abynce částečně v ní vidím Baruši...hlavně ten gauč a obrovská láska k dětem.

Mějte se pěkně a mrknout na naše holky můžete na www.extratemprament.cz

Re: Polosestřička Abynky

(Jirka Večeřa, 6. 9. 2010 15:04)

Díky za mail, Abynka byla fakt výjimečná, co se povahy týče a zatím nám moc chybí. V sobotu jsme si přivezli štěně NO, aby se rána rychleji zacelila. Na stránky jsem se mrkl zatím jen zběžně (ach ten čas), ale určitě se na ně ještě vrátím, protože jsem koukal, že si taky nevystačíte s jedním psem jako my.

Pěkný den a díky.

Jirka V.